Egerszalók megérdemel legalább egy hosszú hétvégét az életünkből, de ha gyógyulni, regenerálódni szeretnénk, akár hosszabb időre, többször is érdemes visszajönni.
Na de hogyan is töltsük el itt az első hétvégénket? Cikksorozatunk erre keres választ és ha van türelmünk mindegyiket végigolvasni, lehet, hogy belátjuk, kevés is ide egy hétvége…
A község a Mátra és a Bükk-hegységek között, a Laskó patak völgyében fekszik. A honfoglalás óta lakott település, de írásos emlék „csak” 1248-ból maradt fenn. 1249-ből pedig egy oklevél szerint telepített szőlőt is találhatunk errefelé… Merlot, Kékfrankos Cabernet Franc, Cabernet Savignon a vörösek közül, Leányka, Chardonnay, Olaszriling, hogy csak néhányat említsünk az itt található illatos, nem savas borfajtákból. Természetesen kötelező meg is kóstolni mindet,
jó kis móka lesz a pincészeteket végiglátogatni!
De kezdjük az elején, nézzük meg, hogyan is laktak itt néhány évszázaddal ezelőtt. A 17-18. században errefelé különleges barlanglakások készültek. Errefelé a kőzetek felső rétegét képező riolittufakő könnyen vágható, jól faragható, ezt elődeink előszeretettel hasznosították. Vájtak bele pincét, lakást, istállót és a kivágott kövekből házakat építettek. Egészen az ezredfordulóig lakták a jellemzően szoba-konya-istálló kialakítású, nyitott légterű kemencével rendelkező lakásokat. Utunkat kezdjük ezeknek a felfedezésével, a Sáfrány utca végén. Járjuk be a felújított Barlanglakásokat, nézzünk körül, ismerjük fel a régi bútorokat, szerszámokat, vegyünk részt a 3D mozi segítségével egy időutazáson! A HungaryCard tulajdonosok 20% kedvezményt kapnak maximum 2 fő részére a felnőtt belépőjegy árából.
Kissé kifáradtunk, de nem gond, mert a Sáfrány utca elején megpihenhetünk a Sáfránykertben, azon a közösségi helyen, ahol gyógynövény- és fűszerkert , valamint frissítők várnak minket, kis szerencsével a szabadtéri színpadon zajló műsorokba is belenézhetünk. Mi megcsodáltuk a kertet és ezt követően a csűrben megkóstoltuk Márton Miklós és Ibolya 17 hektáros családi birtokának büszkeségeit, a bodza- és citromfűszörpöt, bodzalekvárt, no meg a különleges pálinkákat is. Betekintési lehetőséget kaptunk a bodza, mint haszonnövény sokoldalúságába, megtudtuk, hogy ebből készül a fentiek mellett a legjobb természetes alapú ételszínezék is.