Szerkesztőségünk a héten meghívást kapott partnerünk, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar 2026/2027 évi hangversenyévadát bemutató sajtótájékoztatóra. A Müpa Üvegtermében megrendezett eseményen az új idény programját Herboly Domonkos főigazgató, Vashegyi György főzeneigazgató és Somos Csaba karigazgató ismertette. A Nemzeti Filharmonikusok ismét gazdag és sokszínű programkínálattal várják a közönséget, ahol a klasszikus repertoár alapművei és ritkábban hallható különlegességek egyaránt helyet kapnak.

A szezon kiemelt eseményei közé tartozik a Kocsis Zoltán emlékére rendezett hangverseny, egy ünnepi karácsonyi koncert, valamint egy teljes estét betöltő Rachmaninov-műsor. Az évadot hagyományosan A magyar klasszikus zene napja zárja, Liszt, Debussy, Dohnányi és Bartók műveivel. Nyáron a martonvásári koncertek Beethoven életművét és a magyar zenei kapcsolódásokat állítják középpontba.
A repertoárban meghatározó szerepet kapnak a 19–20. századi szimfonikus mesterművek: többek között Schumann, Wagner, Dvořák, Brahms, Csajkovszkij, Mahler és Richard Strauss alkotásai hangzanak el. Emellett versenyművek is színesítik a programot, például Schumann zongoraversenye, Korngold és Sosztakovics hegedűversenyei, valamint Bartók korai művei. Különlegességként ritkán játszott darabok is megszólalnak, például Kósa György VII. szimfóniája vagy Sugár Rezső oratóriuma.
Az operakínálatban klasszikus remekművek (Bellini: Norma, Mozart: Don Giovanni) mellett ritkaságok is szerepelnek, például Charles Silver és Reynaldo Hahn művei, amelyek Magyarországon most debütálnak.
A program hangsúlyosan törekszik a zenei párbeszédre: a klasszikus-romantikus repertoár darabjai 20–21. századi művekkel kerülnek kapcsolatba, így Mendelssohn, Schubert vagy Brahms alkotásai kortárs magyar szerzők műveivel együtt szólalnak meg. A kórusművek között Saint-Saëns, Fauré és Rachmaninov kompozíciói mellett Mendelssohn ritkábban hallható vallásos darabjai is helyet kapnak.
A kamarazenei sorozatok tematikus estjei – például Schubertiáda, szláv romantika vagy Beethoven-évforduló – tovább bővítik a kínálatot. Az évad egészét az egyensúly és a felfedezés igénye jellemzi: a jól ismert mesterművek mellett újrafelfedezésre váró alkotások is hangsúlyosan jelen vannak.

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar koncertjein nagyszerű magyar és külföldi karmesterek váltják egymást a pulpituson, de énekes és hangszeres vendégművészeik sora is igen színes és változatos. Első állandó vendégkarmesterük, Carlo Montanaro és a dirigensként is kiváló francia oboavirtuóz Francois Leleux egyaránt egy-egy emlékezetesnek ígérkező fellépésre készül. További érdekesség, hogy két világhírű magyar hegedűművész, Baráti Kristóf és Kelemen Barnabás karmesteri minőségben is közönség elé lép.
A Nemzeti Filharmonikusok saját szervezésű programjaira HungaryCarddal 1 alkalommal 50% kedvezménnyel váltható belépőjegy legfeljebb 2 fő részére , további alkalmakra pedig 20% kedvezmény vehető igénybe a HungaryCard bemutatásával.
